Niezwykłe właściwości lnu
Niepozorna roślina, jaką jest len, może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów, a jej właściwości są wyjątkowe. Dzięki dobroczynnemu wpływowi na zdrowie i mocy lnianych włókien jest doceniana na całym świecie. Co warto wiedzieć właściwościach lnu i dlaczego warto sięgać po produkty z niego wykonane?
Len zwyczajny jest uprawiany i wykorzystywany od kilku tysięcy lat. Obecnie można wykorzystać praktycznie wszystkie części rośliny. Włókna występują na całej długości lnu, dlatego nie ścina się łodygi, ale wyrywa się je z korzeniami. Lniane włókna są stosowane w produkcji różnego rodzaju przędz i tkanin. Nasiona są oleiste, można je wykorzystać w całości lub zmielone w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym, bądź tłoczyć z nich cenny olej.
Właściwości nasion i oleju lnianego
Olej tłoczony z nasion lnu, znanych potocznie jako siemię lniane, ma doskonały skład. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w doskonałych proporcjach oraz duża zawartość witaminy E, naturalnego przeciwutleniacza, sprawiają, że to idealny sprzymierzeniec w walce z miażdżycą. Najlepiej spożywać go na zimno i przechowywać w lodówce. Związki śluzowe, sterole i białka zawarte w siemieniu mają właściwości powlekające, a więc chroniące i łagodzące układ pokarmowy. Mówiąc o właściwościach lnu, należy także wspomnieć, że ekstrakty z nasion lnu wspaniale nawilżają i odżywiają włosy, skórę i paznokcie.
Właściwości włókien lnianych
Naturalne włókna lniane są najczęściej wykorzystywane do tkania materiałów na ubrania, pościele i pozostałe tekstylia domowe i ogrodowe. Materiał lniany jest niezwykle wytrzymały. Bardzo dobrze wchłania wodę, a im więcej jest prany, tym jest mocniejszy… i bardziej miękki. Bez względu na to, gdzie znajdowała się uprawa lnu, włókna nie zawierają metali ciężkich i innych zanieczyszczeń. Do tego jest całkowicie hipoalergiczny, nie jest pożywką dla bakterii. Cenne właściwości lnu, to także odrzucanie kurzu i drobnego brudu, a co za tym idzie łatwość utrzymania w czystości. Len idealnie nadaje się na nakrycia kąpielowe i zasłony, gdyż zatrzymują promieniowanie UV chroni skórę i wspaniale rozprasza światło. Unikalna struktura włókien tej rośliny delikatnie masują, pobudzając mikrokrążenie: sen pod lnianą pościelą jest wyjątkowo komfortowy i relaksujący.
Obecnie coraz bardziej popularne jest także stosowanie opatrunków z naturalnego lnu. Odpowiednio przygotowane włókna przyspieszają gojenie się nawet najtrudniejszych, nawet wieloletnich ran. Jest to polski produkt, który może pomóc osobom z chorobami przewlekłymi.