Jak dbać o len?

Len to wyjątkowa tkanina naturalna, produkowana z łodyg lnu w zrównoważonym ekologicznym procesie. Ma wiele zalet – jest antybakteryjna, antyalergiczna, przepuszcza powietrze i cudownie utrzymuje optymalną temperaturę ciała. Latem przyjemnie chłodzi, zimą delikatnie otula i utrzymuje ciepło. Len wyróżnia bardzo wysoki poziom higroskopijności, co oznacza, że tkanina lniana pochłania wilgoć, pot, a potem szybko to oddaje i pozostaje sucha oraz komfortowa w użytkowaniu. Ponadto, len jest przyjazny dla środowiska, jest w pełni biodegradowalny. Ponadto len to tkanina wyjątkowo trwała, a odpowiednia jej pielęgnacja, która w praktyce nie należy to trudnych, pozwoli cieszyć się produktami lnianymi przez wiele wiele lat.

Dowiedz się jak dbać o nasze produkty lniane i ciesz się nimi przez wiele lat

JAK PRAĆ LEN
Poszczególne produkty lniane należy prać z podobnymi kolorami. Dobrze jest prać len osobno, nie łączyć z innymi tkaninami. Pierzemy w temperaturze do 40°C. Czy len się kurczy w praniu? Wyższe temperatury mogą powodować dodatkowe kurczenie. Jednocześnie len, z którego szyjemy nasze wyroby lniane to len stonewashed, który został poddany procesowi wielokrotnego prania, tym samym kurczenia i zmiękczania. Kurczliwość lnu stonewashed wynosi zaledwie ok. 3-5%.Używaj delikatnego cyklu prania i wiruj na niskich obrotach, żeby uniknąć mocnych uszkodzenia włókien i mocnych zagnieceń. Pościel na guziki przed praniem zapnij i pierz na lewej stronie.

ŚRODKI DO PRANIA
Do prania używaj delikatnych środków piorących. Absolutnie nie używaj wybielaczy i innych środków zawierających chlor. Środki takie osłabiają włókna i je niszczą, co finalnie wpływa negatywnie na ich trwałość. Nie czyścimy również produktów lnianych chemicznie.Na plamy, które ewentualnie Ci się przytrafią, wypróbuj tradycyjne domowe środki, tj. sodę oczyszczoną, sól, skrobię kukurydzianą, szare mydło, ewentualnie wodę utlenioną. Możesz również namoczyć plamę w wodzie z delikatnym detergentem i po godzinie ją wyprać ręcznie lub w pralce. Do płukania nie używaj płynu zmiękczającego, naturalne tkaniny nie przepadają za nim, lepiej użyj domowego płynu przy użyciu octu, sody oczyszczonej i ewentualnie kilku kropel ulubionego olejku eterycznego.

JAK SUSZYĆ LEN
Po praniu dobrze strzepnij produkt i rozwieś do wyschnięcia. Najlepiej suszyć len na świeżym powietrzu, gdzie mamy swobodną cyrkulację powietrza. Nie wystawiaj prania bezpośrednio na słońcu, może to spowodować przebarwienia na zagięciach tkaniny na suszarce. Tylko biały len można eksponować bezpośrednio na słońce, co więcej promienie słoneczne mogą biały len wybielić, a nawet usunąć uporczywe plamy. Nie zalecamy używania suszarki bębnowej, żeby nie osłabiać włókien lnianych. W sytuacji, kiedy jest to konieczne, użyj krótkiego, delikatnego programu o najniższej temperaturze.

CZY PRASOWAĆ LEN
Len to synonim natury, nie wymaga prasowanie, szczególnie ten zmiękczany typu stonewashed, który bardziej się faluje niż gniecie, i w tym jego naturalne piękno. Ubrania lniane dobrze jest suszyć na płasko. Odpowiednio ułożone po praniu, po wyschnięciu nie będzie wymagało prasowania. A jeśli się na nie zdecydujesz, prasuj jeszcze wilgotne lub użyj pary i wysokiej temperatury do 200°C.

Ciekawostką z pewnością jest fakt, że len, przy odpowiedniej pielęgnacji, z prania na pranie staje się jeszcze bardziej miękki i trwały. Len to tkanina, która przetrwa dziesiątki lat. Dlatego mimo, że nie jest to najtańsza tkanina, warto świadomie wybierać tkaniny, z której zrobione są produkty, w których śpimy, nosimy przy ciele, które pozytywnie wpływają na nasze życie i samopoczucie. Len jest tego warty, ze względu na naturalne wspaniałe właściwości, piękno tkaniny, wyjątkową trwałość i przyjazność dla środowiska.