Obrusy lniane
Len to piękno, prostota, naturalność, ekologia, zdrowie i polska tradycja. Nie sposób wyliczyć zalet, którymi wyróżniają się obrusy z lnu. W IL LETTO stawiamy na wysoką jakość tkanin (100% len) i solidne wykończenie. Oferujemy zarówno klasyczne, białe obrusy lniane, jak i nowoczesne wzornictwo.
Wyświetlanie wszystkich wyników: 9
Jakie zalety mają obrusy lniane?
Dzięki swoim niezwykłym właściwościom zdrowotnym i estetycznym tkaniny lniane doskonale nadają się do szycia obrusów. Wyróżnia je:
- hipoalergiczność,
- ekologiczność,
- właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne,
- antyelektrostatyczność,
- trwałość – przewyższająca wszelkie inne tkaniny do szycia obrusów,
- niezwykła, naturalna faktura,
- naturalnie śnieżnobiała barwa obrusów bez wzorów,
- trwałość kolorów obrusów dekorowanych,
- ponadczasowe piękno.
Obrusy lniane – niezwykła faktura naturalnej tkaniny
Charakterystyczna faktura włókien sprawia, że lniane obrusy prezentują się na stole bardzo efektownie. Duże obrusy lniane zwisają miękko, tworząc eleganckie fałdy. Niewielkie serwety i obrusy nie przywierają do powierzchni blatu, dzięki czemu są bardzo wygodne. Wiąże się to z faktem, że tkaniny lniane nie nasiąkają wilgocią i nie elektryzują się. Ponadto gruby obrus z lnu dobrze chroni powierzchnię stołu, a także tłumi dźwięk. Typowa faktura obrusów z lnu jest chropawa i wyrazista, ale bardzo przyjemna w dotyku. Dostępne są jednak także lekkie i gładkie obrusy lniane o niskiej gramaturze, wykonane z delikatnych tkanin.
Ekologiczne obrusy z lnu
Len uprawia się bez zastosowania pestycydów i nawozów sztucznych. Nie jest rośliną wymagającą dużych ilości wody. Uprawa bawełny pochłania znaczne ilości wody i środków ochrony roślin, jest szkodliwą dla środowiska monokulturą – warto więc zastąpić obrusy bawełniane lnianymi. Tkaniny lniane pozwalają stworzyć ekologiczne obrusy – len to zdecydowanie najlepszy wybór dla wszystkich, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego. Tradycyjna i ekologiczna jest także technika produkcji tkanin z lnu.
Obrusy z lnu – właściwości zdrowotne
Włókna lniane pozwalają na stworzenie najbardziej przyjaznych dla zdrowia tkanin. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale także obrusów. Obrus lniany jest higroskopijny – nawet przy dużej wilgotności pozostaje suchy. Parujące posiłki nie sprawiają więc, że staje się nieprzyjemny w dotyku. Właściwość pochłaniania wody ułatwia także utrzymanie higieny. Obrus z lnuma ponadto właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Nie powoduje alergii, nie gromadzą się w nim kurz i roztocza. Jest więc najlepszym wyborem dla wszystkich, którym zależy na zdrowiu rodziny, zwłaszcza dla alergików.
Najpiękniejsze obrusy – len w dekoracji stołu
Naturalny len jest nie tylko wytrzymały i przyjemny w dotyku. Wyróżniają go także niezwykłe możliwości aranżacyjne i uniwersalna estetyka. Do każdego stylu w dekoracji wnętrz pasują więc lniane obrusy– sklep internetowy, w którym oferujemy nasze obrusy, to przy tym szczególnie ciekawy wybór modeli, wzorów, kształtów i rozmiarów. Każdy z naszych obrusów to najwyższej jakości lniana tkanina, która pozwala na ciekawą ekspozycję stołu i umieszczonych na nim posiłków. Małe obrusy z lnu mogą służyć także jako podkładki pod zastawę stołową oraz jako serwety.
Obrusy z lnu w stylu boho i eko
Moda na obrusy lniane wiąże się z awangardowym stylem boho. Preferuje się w nim naturalne tkaniny, bogato i odważnie zdobione kolorowymi motywami. Śmiało zestawia się ze sobą wzory ludowe i egzotyczne – mogą to być tradycyjne polskie motywy ludowe na tkaninach z lnu, zwłaszcza lniane obrusy w kwiaty.
Ekologiczność obrusów lnianych podkreśla zastosowanie tkanin niebarwionych, o surowych, wyrazistych splotach włókien. W stylu eko doskonale sprawdzą się także obrusy z lnu utrzymane w ciepłych barwach ziemi (brązowe, beżowe, popielate). Obrusy boho i eko z tkanin lnianych szczególnie pięknie podkreślają urodę naturalnego drewna.
Nowoczesny obrus lniany – szary i biały – we współczesnych wnętrzach
Obrusy z lnu są również częstym dodatkiem w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, w tym w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Wybieramy przy tym obrusy monochromatyczne (najczęściej białe i szare), pozbawione zdobień i oszczędnie przeszywane. Pełen naturalności obrus biały podkreśli lubianą w stylu skandynawskim prostotę. Szare obrusy doskonale wpasują się w kolorystykę preferowaną w stylu minimalistycznym. Niesłusznie kojarzymy więc obrusy z lnu tylko z tradycyjną stylistyką. Ich wysokie walory użytkowe i ekologiczność sprawiają, że warto stosować je także w nowoczesnych mieszkaniach, w których jednokolorowy lniany obrus będzie pięknie komponować się z prostym, współczesnym stołem.
Klasyczne i rustykalne obrusy lniane
Obrus lniany nie jest więc tylko dekoracją mieszkań w stylu rustykalnym i romantycznym, chociaż właśnie z nimi najsilniej kojarzymy len. Tradycyjny biały obrus lniany wprowadza niezwykle ciepły i przytulny klimat. Romantyzm budują falbany, hafty i delikatne wzory kwiatowe. We wnętrzach rustykalnych lepiej sprawdzi się jednak prosty obrus z lnu o wyrazistej strukturze tkaniny i nieskomplikowanych wzorach – mogą to być np. duże drukowane motywy ludowe i kwiatowe. Najlepiej wybrać jednak klasyczne białe, eleganckie obrusy lniane, które będą piękną ozdobą nie tylko salonu i jadalni, ale także spiszą się jako obrusy do kuchni.
Jak prać i pielęgnować obrus lniany?
Tkaniny z lnu niesłusznie uchodzą za trudne w pielęgnacji. Obrus z lnu jest bardzo wytrzymały – przy prawidłowej pielęgnacji przetrwa długie lata, stanowiąc przy tym piękną rodzinną pamiątkę. Obrusów lnianych nie trzeba wcale prać ręcznie. Białe obrusy dobrze znoszą pranie w pralkach automatycznych, także w wysokich temperaturach. Naturalną, pozbawioną domieszek tkaninę lnianą można prać nawet w 90 stopniach, co umożliwia usuwanie plam bez zastosowania silnych detergentów.
W pielęgnacji obrusów lnianych należy unikać silnych środków chemicznych. Warto jednak je krochmalić – krochmalenie zabezpiecza włókno przed zabrudzeniami i znacznie przedłuża naturalną trwałość tkanin z lnu, a także ułatwia prasowanie. Krochmal odżywia włókna lnu i sprawia, że stają się one miękkie. Ważne jest także prawidłowe przechowywanie lnianych obrusów – należy trzymać je w przewiewnym miejscu, unikając foliowych woreczków, które sprawiają, że włókna stają się kruche.