Co to jest styl japandi? Cechy charakterystyczne
Styl japandi to połączenie japońskiego i skandynawskiego designu. Jak nietrudno się domyślić, nazwa ta wywodzi się od połączenia słów Japan oraz Scandi. Jego historia jest niezwykła – w połowie XIX wieku duńscy projektanci, architekci oraz artyści, szukając inspiracji za granicą, wyruszyli na daleki wschód. Wśród krajów azjatyckich ich uwagę przykuła szczególnie Japonia – kwiat kwitnącej wiśni to synonim prostoty oraz rustykalnego minimalizmu. Taka wymiana kulturowych doświadczeń zaowocowała nowym designem, która od dziesięcioleci popularny jest nie tylko w Skandynawii, ale wręcz na całym świecie. W japandi dom ma być schronieniem, kokonem, który pozwala odpocząć. To nie chwilowy trend, ale uniwersalny, ponadczasowy styl.
Cechy charakterystyczne japandi to:
- prostota i minimalizm – japandi wyróżnia się prostymi formami, brakiem zbędnych ozdób i skupieniem się na niezbędnych elementach.
- naturalne materiały – styl korzysta z naturalnych materiałów, takich jak drewno, tkaniny lniane, ceramika, bawełna, glina czy kamienie.
- jasne kolory – japandi opiera się na jasnych, matowych oraz stonowanych kolorach, takich jak biel, szarość, beż, brązy, blade zielenie i pastelowe odcienie.
- połączenie tradycji z nowoczesnością – styl japandi łączy elementy tradycyjnego japońskiego designu z nowoczesnymi rozwiązaniami skandynawskimi.
- harmonia i równowaga – nurt japandi promuje równowagę, umiar i harmonię, dlatego meble oraz akcesoria są tak dobrane, aby tworzyły spójną całość.
- funkcjonalność i ergonomia – wnętrza japandi mają koić zmysły, sprzyjać odpoczynkowi oraz wyciszać umysł.
- otwarte, uporządkowane przestrzenie – japandi najlepiej odnajdzie się w przestronnych przestrzeniach o prostych liniach, co sprzyja budowaniu atmosfery zen i hygge.
- przytulny klimat – mimo prostoty, styl ten można określić jako przytulny i ciepły.
- najwyższa jakość oraz niebanalne rzemiosło – we wnętrzach japandi królują meble i dodatki wysokogatunkowe, często wykonane ręcznie i z ogromną starannością.
Jak zaaranżować styl japandi we własnym mieszkaniu?
Meble w stylu japandi.
Meble w klimacie japandi charakteryzują się prostotą oraz elegancją. Najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, rattan czy wiklina. Mają proste, geometryczne kształty z subtelnymi zdobieniami oraz są niskie – ta ostatnia cecha oczywiście nawiązuje do Japonii. Cechą charakterystyczną mebli japandi jest także to, że często są wielofunkcyjne – np. łóżko może być również siedziskiem czy stolikiem, a stolik kawowy służy też jako podstawka na kwiaty. Jeśli zdecydujesz się na drewniane meble, warto postawić na modele o wyraźnej fakturze uzyskanej dzięki heblowaniu, szczotkowaniu, postarzaniu oraz ręcznemu fazowaniu. Oprócz klasycznych regałów, półek, sofy czy łóżek, ciekawą opcją będą też tatami, czyli tradycyjne maty do siedzenia i leżenia wykonane z różnych rodzajów roślin, takich jak bambus, trzcina i słoma. Są one szczególnie popularne w Japonii, gdzie są używane do odpoczynku, jak i dekoracji salonów oraz sypialni.
Tkaniny w stylu japandi
Jeśli szukasz tkanin w klimacie japandi, koniecznie rozważ te o prostych, neutralnych kolorach i geometrycznych wzorach, a także materiały naturalne oraz ekologiczne. W tej roli idealnie sprawdzi się len – ponadczasowy, subtelny, elegancki oraz przytulny. W aranżacjach japandi warto zawiesić lniane zasłony, stół ozdobić lnianym obrusem, a w sypialni otulić ciało lnianą pościelą. Materiał jest trwały oraz odporny na plamy na rozciąganie, co świetnie współgra z filozofią japandi, gdzie liczy się jakość. Inne tkaniny idealne do aranżacji skandynawsko-japońskich to bawełna, jedwab, wełna, juta, ale i tradycyjne japońskie materiały, takie jak fusyma czy kakemono. Możesz wybrać dodatki z nich zrobione, takie jak makatki, pledy, tace, pufy czy dywany.
Dodatki w stylu japandi
Japandi charakteryzuje się prostotą i elegancją, więc ogranicz ilość dekoracji oraz przedmiotów do niezbędnego minimum. Jakie dodatki nie przytłoczą wnętrza, a wręcz podkreślą jego unikalny klimat? Do aranżacji warto przede wszystkim wprowadzić elementy japońskiego designu. Absolutne must-have to drzewka bonsai oraz wiszące donice z bambusowymi pnączami. Ciekawie sprawdzą się również shoji, czyli przesuwne drzwi lub ścianki działowe wykonane z papieru lub innych przezroczystych materiałów. Są one używane w japońskich domach do oddzielania pomieszczeń lub do tworzenia przestrzeni zen. W aranżacjach w stylu japandi często zauważyć można również tace wykonane z drewna mangowca. Pozwolą uporządkować przedmioty na stoliku kawowym, a do tego dodadzą wnętrzu klimatu orientu. Chociaż styl japandi opiera się na prostych i stonowanych barwach, możesz dodać kilka akcentów kolorystycznych, takich jak czerwone lub niebieskie poduszki czy plakaty z motywami kwiatowymi.
Oświetlenie w stylu japandi
W styl japandi ważne jest również odpowiednie światło – jasne, rozproszone, subtelne. Lampiony to typowe dodatki w japońskim stylu, które mogą być używane jako oświetlenie lub dekoracja. Są one często wykonane z papieru i mogą być ręcznie malowane lub zdobione.Z kolei lampy w stylu japandi wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak bambus lub drewno. Modele z papierowymi abażurami dodatkowo nadają wnętrzu lekkości i subtelności. W japandi liczy się klimat, a świece to prosty i elegancki sposób na podkreślenie atmosfery dalekiego wschodu. Możesz znaleźć świece w różnych kształtach, rozmiarach i zapachach, które nadadzą pomieszczeniu ciepły oraz przytulny nastrój.
Wnętrze japandi – minimalizm, ale z pomysłem!
Wnętrza, które koją zmysły, są idealną odpowiedzią na towarzyszące nam każdego dnia pęd oraz przebodźcowanie. W mieszkaniu japandi możesz się wyciszyć, odpocząć i cieszyć spokojem oraz bliskością natury. Ich aranżacja nie jest trudna, jednak warto trzymać się kilku zasad, o których wspominaliśmy powyżej. A jeśli szukasz odpowiednich dodatków w klimacie japandi, zajrzyj do naszego sklepu. W IL LETTO znajdziesz tekstylia wykonane z wysokiej jakości lnu, które doskonale podkreślą prostotę aranżacji oraz dodadzą jej przytulnego klimatu.