Jednak dla wielu najważniejsza jest Wigilia – uroczysta kolacja w gronie rodziny, gdy przy suto zastawionym stole dzielimy się opłatkiem i składamy życzenia. Dekoracja stołu wigilijnego nie jest łatwym zadaniem – aranżacja ma być praktyczna, aby pomieścić biesiadników i dania, ale jednocześnie powinna podkreślać wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia. Aby Ci w tym pomóc, zebraliśmy kilka pomysłów na przystrojenie stołu świątecznego.
Jak udekorować wigilijny stół?
Zanim przejdziemy do inspiracji, skupmy się na kilku ważnych aspektach, których nie możesz pominąć podczas dekorowania stołu na Wigilię. Bardzo ważna jest wygoda – każda z osób podczas kolacji musi mieć wystarczająco miejsca, aby swobodnie jeść czy wstać od stołu. Jeśli mebel nie jest duży, możesz ograniczyć się do kilku niezbędnych świątecznych ozdób, a w zamian… przystroić oparcia krzeseł, np. gałązką jemioły i czerwoną wstążką. Zwróć też uwagę na materiały oraz barwy. Aranżacja powinna być spójna niezależnie od tego, czy wybierzesz minimalistyczne, czy ekstrawaganckie dekoracje. Kolory, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem, to czerwień, zieleń, biel oraz złoto. Jednak ciekawą opcją będzie też granat czy odcienie srebra. Najlepiej wybierz jeden kolor dominujący i maksymalnie dwie barwy uzupełniające. I oczywiście materiały – jeśli dopiero planujesz zakupić obrus, bieżnik, serwety, podkładki, czy świeczniki, wybierz takie, które posłużą Ci na lata.
Jak udekorować stół na Wigilię – inspiracje
W sklepach półki już uginają się od świątecznych ozdób. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, poznaj nasze pomysły na dekorację wigilijnego stołu – zebraliśmy te najbardziej stylowe i praktyczne!
Eleganckie nakrycie
Zacznijmy od “bazy”, czyli obrusu, który wyścielisz na blacie. To niezwykle ważny element aranżacji stołu – dodaje eleganckiej, uroczystej atmosfery. Obrus powinien być idealnie gładki, czysty i w odpowiednich wymiarach. Jeśli chodzi o kolorystykę, to klasyczny biały obrus zawsze będzie dobrym wyborem (to także symbol, który nawiązuje do białych szat Dzieciątka). Dla osób, które chcą postawić na nieco bardziej nowoczesne dekoracje, polecamy modele w odcieniach beżu, szarości, a nawet czarne.
Z obrusu możesz jednak zrezygnować na rzecz bieżnika – zwłaszcza gdy możesz pochwalić się pięknym, drewnianym stołem. Bieżnik należy rozłożyć na środku mebla, aby jego końce kończyły się jakieś 20-30 cm poniżej blatu. Wzdłuż materiału ustawisz świece, stroik, czy odrobinę sianka. Nie zapomnij też o serwetkach – wykrochmalonych i elegancko złożonych. Możesz przygotować prosty, ale efektowny zestaw: serwetę zwiń w rulon, na wierzchniej części połóż gałązkę jodły czy jemioły, a na środku zwiń jutowym sznurkiem lub ozdobną wstążką.
W przypadku obrusu, bieżnika oraz serwetek, wybierz odpowiedni materiał. Świetnie sprawdzi się len – jest niezwykle trwały, odporny na powstawanie plam (o które nietrudno podczas kolacji) oraz łatwy w czyszczeniu. Len to także materiał kojarzony z elegancją oraz dobrym smakiem, więc idealnie podkreśli doniosłość okazji.
Zastawa i jej odpowiednie ułożenie
Gdy stół zdobi już obrus lub bieżnik, czas na zastawę stołową. Wigilijna kolacja to jeden z najbardziej doniosłych dni w roku, więc wyjmij z kredensu najlepszy komplet talerzy i sztućców. Ułóż je na stole zgodnie z etykietą – szczegółowe informacje o tym, jak to zrobić, znajdziesz w naszym artykule Jak ułożyć sztućce i nakryć do stołu?. Nie zapomnij też o szklankach czy kieliszkach na napoje.
Sama zastawa także może być elegancko przyozdobiona. Na talerzu połóż np. serwetę z gałązką czy szyszką lub drobny “deser” – pierniczki zapakowane w celofan ze wstążką.
Dekoracje na wigilijny stół
Czas na wybór ozdób, które podkreślą świąteczny, magiczny klimat. Do wyboru masz mnóstwo dodatków – od klasycznych i eleganckich, po nieco bardziej awangardowe.
Zacznijmy od wigilijnej świecy, która jest symbolem dobra oraz miłości. Migoczące płomienie dodadzą też przytulnej, ciepłej atmosfery. Aby świece były bezpieczne, ustaw je na ozdobnych paterach, krążkach drewna lub w wysokich świecznikach.
Kolejny ciekawy element to stroik. W minimalistycznej wersji możesz stworzyć prostą kompozycję, układając cięte gałązki jemioły na całej długości stołu i przeplatając pomiędzy nimi białe światełka, orzechy włoskie lub wysokie świece. W nieco bardziej okazałej wersji na środku blatu ustaw bożonarodzeniowy wieniec, a świecę włóż do środka. Gotowy wieniec możesz kupić w sklepie lub – jeśli masz czas i odrobinę talentu – przygotować go samodzielnie z jodły, jarzębiny, szyszek, suszonych plastrów pomarańczy, wstążek i bombek choinkowych.
Na Twoim stole po ustawieniu talerzy nie zostało zbyt wiele miejsca? To nic, jest kilka dekoracji, które zmieszczą się nawet na ograniczonej przestrzeni. Znajdź szeroki wazon, a do środka włóż bombki i światełka na baterię. Na górze przykryj je zielonymi gałązkami – całość nie zajmie dużo miejsca, a w ten sposób wykorzystasz też dodatki, które być może już masz w swoim domu.
Na koniec żywe rośliny – z nich także możesz przygotować wyjątkową, bożonarodzeniową dekorację. Kilka okazów szczególnie kojarzy się z tymi świętami, jak popularna Gwiazda Betlejemska czy azalie. W towarzystwie ozdobnej doniczki będą wyglądać uroczyście oraz elegancko.
Dekoracja wigilijnego stołu – podsumowanie
Pierwsza gwiazdka już miga, więc czas zasiadać do wigilijnej kolacji. To niezwykły moment – czas celebracji miłości w gronie bliskich. Pięknie przystrojony stół tylko podkreśli podniosłość chwili.
Jego dekoracją zajmij się odpowiednio wcześniej – przygotowanie zastawy, nakrycia i dekoracji może zająć trochę czasu, którego zwykle brak w ferworze szykowania wigilijnych dań.
A jeśli szukasz solidnych obrusów, bieżników, podkładek pod talerze czy serwetek, zajrzyj do IL LETTO. Nasze produkty szyjemy z lnu zmiękczanego stonewashed, dzięki czemu są niezwykle przyjemne w dotyku, odporne na kurczenie, a każde kolejne pranie tylko zmiękcza materiał. Sprawdź nasz asortyment i wybierz dodatki, które posłużą Ci na lata!