Przykładamy ogromne znaczenie do prawidłowej pielęgnacji odzieży. Czytamy metki, dobieramy odpowiednie programy prania, proszki lub płyny. To niezwykle ważne, żeby równie wielką uwagę zwrócić na dbanie o pościel. Spędzamy wiele godzin każdego dnia w łóżku, dlatego to, z czym nasza skóra się styka we śnie, powinno być czyste, wygodne i higieniczne. W zależności od materiału, z którego jest wykonana pościel: poszewki i prześcieradła, sposób prania może się różnić.
Temperatura prania
Pościele mogą być wykonane z bawełny, lnu, a także tkanin z włókien syntetycznych oraz jedwabiu. Jedwab i syntetyki powinny być prane w specjalnych programach przeznaczonych do tego typu tkanin. Bawełnę i len można prać w delikatnych detergentach, w temperaturze 40˚C, niektóre gatunki bawełny można prać w wyższej temperaturze, w zależności od zaleceń producenta. Wysoka temperatura pomaga zwalczać drobnoustroje rozwijające się pomiędzy włóknami. Każdorazowo warto sprawdzić metkę i zalecenia producentów, aby zapewnić sobie czystą i trwałą pościel.
Częstotliwość prania
Naukowcy przekonują, że zachowanie prawidłowej higieny wymaga prania pościeli mniej więcej raz na tydzień. Tu także pościel z lnu się wybija – mało które włókno ma tak doskonałe właściwości antybakteryjne i odciągające kurz i inne zabrudzenia. Z tego względu prześcieradła, poszewki na kołdrę i poduszki z lnu można prać trochę rzadziej. Włókna lniane doskonale znoszą pranie, są długowieczne. Niestety, bawełna po kilku latach może tracić na grubości i być podatna na uszkodzenia. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze nowej pościeli do sypialni.
Co z prasowaniem?
Prasowanie ma za zadanie przede wszystkim nadać pościeli estetycznego wykończenia. W przypadku satyny bawełnianej jest niemal niezbędne. Wiele osób obawia się, że pościel lniana jest bardzo trudna w pielęgnacji, i poza pytaniem: jak prać taką pościel, zastanawia się: jak ją prasować? Odpowiedź jest bardzo prosta: zmiękczony len doskonale – i modnie! – wygląda w swojej naturalnej, lekko zagniecionej formie. Zamiast spędzać czas przy maksymalnie rozgrzanym żelazku z parą, można zmniejszyć liczbę obrotów przy wirowaniu. Lekko wilgotne poszewki należy dokładnie strzepnąć i równo wywiesić – to wystarczy, aby uzyskać przyjemny dla oka efekt.
Zobacz ofertę naszych kompletów pościeli lnianych