Koszyk

DARMOWA DOSTAWA DLA ZAMÓWIEŃ POWYŻEJ 499 PLN

Co ma wpływ na jakość snu?

Sen to okres regeneracji i odpoczynku organizmu. Stanowi nieodzowną i bardzo ważną część naszego życia i od jego jakości zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co ma wpływ na jakość snu i co zrobić, żeby lepiej się wysypiać.

Śpimy mniej więcej przez 1/3 naszego życia, czyli średnio 25 lat! Jednak nie każdy sen jest równy

Na jego jakość wpływa wiele czynników, którym warto się przyjrzeć, aby lepiej funkcjonować za dnia i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Badania naukowe wykazują, że liczy się między innymi temperatura otoczenia, hałas, długość snu, pory kładzenia się spać i budzenia, dieta, aktywność fizyczna oraz oglądanie telewizji lub kontakt z innego typu niebieskim światłem przed snem. Bardzo ważne jest także stworzenie odpowiednich warunków do spania: komfort snu pomaga w zaśnięciu oraz prawidłowym przechodzeniu w kolejne fazy. 

Warunki panujące w sypialni 

Sypialnia jest bardzo ważnym miejscem i tym, co znacząco wpływa na jakość snu. To pomieszczenie powinno być urządzone tak, aby sprzyjało wypoczynkowi. Warto przyjąć ważną zasadę: do sypialni nie przenosimy swojej pracy! Temperatura tu panująca powinna wynosić około 18 stopni Celsjusza, a sam pokój powinien być często wietrzony. W sypialni najważniejszym meblem jest oczywiście łóżko. Odpowiednio dobrany materac, zapewniający podparcie i utrzymanie naturalnej pozycji kręgosłupa ma ogromne znaczenie w zapewnieniu wysokiej jakości snu. Niemniej istotna jest pościel, najlepiej z naturalnych, oddychających materiałów, jak len który dodatkowo jest hipoalergiczny i bakteriobójczy, czy bawełna. Pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą, otula i zapewnia spokojny, niczym niezakłócony sen. 

Pamiętajmy przez cały dzień

Planując cały dzień, powinniśmy także zaplanować swój nocny odpoczynek i przeznaczyć na niego odpowiednio długi czas. Optymalna długość snu wynosi o 7 do 9 godzin. Pora spania, jak i długość snu jest cechą osobniczą, dlatego często można podzielić ludzi na „skowronki” idące spać i wstające wcześnie, oraz „sowy”, które wolą późno się kłaść i późno budzić. Znaczenie ma także kontakt z naturalnym światłem słonecznym oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Do tego warto zadbać o ograniczenie spożywania napojów z kofeiną już po godzinie 16.  Dbając o zapewnienie wysokiej jakości snu, możemy wpłynąć na ograniczenie ryzyka wystąpienia zaburzeń snu, koncentracji, uniknięcie zaburzeń psychicznych, w tym depresji, i wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.

Przeczytaj o niezwykłych właściwościach lnu.

Dodaj komentarz
Darmowa dostawa

Przy zamówieniu powyżej 499 zł

Zwrot do 30 dni

Wydłużony czas zwrotu

Ozdobne opakowanie

Idealny pomysł na prezent (dotyczy pościeli)